Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jsme malá chovatelská stanice, která vznikla vlastně díky inzerátu ve Večerce, kde prodávali 5-ti měsíční štěňátko pasteveckého psa. Sháněli jsme dobrého hlídače a zároveň chlupatého psa, který v pohodě vydrží v zimě venku. Inzerované plemeno šarplanince jsme tenkrát vůbec neznali. Zjistili jsme si nějaké informace, bylo jich žalostně málo, ale i z toho mála se nám šarplaninec zamlouval, bylo rozhodnuto. A když jsme viděli poprvé to chlupaté krásné štěně, medvídka, já byla zamilovaná. Přivezli jsme si domů šarplaninku Cindy. V průkazu původu se jmenuje Atka Markétin sen.

Inzerát máme dodnes schovaný.  

 

Na naši první psí výstavu nás nasměrovala chovatelka Cindy, která ji přihlásila. Výstavu v kategorii půlročních štěňat jsme vyhráli a odjížděli jsme domů s vítězným pohárem a diplomem. Všichni nám gratulovali a povzbuzovali k další výstavě. To byl první impuls k tomu, že jsme se začali zabývat myšlenkou na chov. 

Máme se Cindy za sebou pár velmi úspěšných výstav, bonitaci, uchovnění, vznik chovatelské stanice Od Libeňské loděnice a 3 krásné vrhy plánovaných štěňátek (rok 2007, 2008, 2009). A také postupné poznávání povahy šarplanince. Zraje jako víno, čím starší, tím lepší. A mimochodem, je to naprosto zdravé psí plemeno, nepřešlechtěné, věříte že za 18let chovu chodíme stále jen na očkování? Nic jiného u veterináře nepotřebujeme. Jediný zdravotní problém jsme měli při prvním hárání - výhřez pochvy, způsobený hormonální nerovnováhou.

Cindy už je bohužel v psím nebíčku, zemřela 17.července 2015 v 9h ráno ve spánku.

 

Babsy, štěně  z našeho druhého vrhu B, má těžkou dysplazii kyčlí a byla vyřazena z chovu. Ano, dysplazie se může objevit i u papírového pejska. Bohužel, ale právě včasné zjištění umožňuje nepokračovat v předávání tohoto nežádoucího zdravotního stavu dalším potomků. A protože Klub šarplaninců na toto dbá, za poslední roky se ,,stav kyčlí,, u šarplaninců v ČR rapidně zlepšil. Klub šarplaninců nezařazuje do chovu psy a feny, kteří mají dysplazii kyčelního kloubu nejvyššího stupně. 

Babsy je moc hodná, klidná a celkově mohutná fena, má velké oddané tmavě hnědé ,,telecí,, oči, stále naprosto krásné a bílé zuby, velmi tmavou masku. Neměla úplně jednoduché mládí, jsme rádi, že patří do našeho tandemu, že se k nám vrátila. Je to taková hodná teta.

 

Rozhodli jsme se pokračovat dál v chovu, když to s Babsinkou nevyšlo,  a tak k nám do rodiny přišla třetí šarplaninka Meda Ště-Kot North. S naprosto jedinečným a neopakovatelným rodokmenem, její předci jsou nejlepší šarplaninci, kteří žili v Čechách. Je v tom dost několikaleté ,,genové práce,, než se narodila Medunka.

V únoru 2012 Meda absolvovala rentgen kyčlí, výsledek 0/1 a také bonitaci ve Vražkově, s výsledkem chovnost výborná, bez odchylek od standartu.

Meda měla štěňátka 4x, (roky 2013, 2014, 2015, 2017), z toho jednou 1 bílou holčičku, Uršulu, bílé zbarvení je u šarplaninců velmi vzácné a ceněné. Matka a děda Medy jsou bílí šarplaninci. Medunka už půjde do důchodu a bude odpočívat.

 

Pokračovatelkou rodu bude nyní Emma od Libenské loděnice, plánujeme její první štěňátka v r.2018.

Máme za sebou bonitaci i rentgen kyčlí =  0/0. Emča byla na výstavě zatím jen jednou, ale na celé čáře ji vyhrála:

 výborná 1, CAC, BOS, Nejlepší dospělá fena