Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

 

JAK NA TO - JAK VYSTAVOVAT

Pokud jste se tedy rozhodli svého psa na výstavě předvést (vystavování a jeho nacvičování je práce!!), je dobré vědět co má umět a také ho s tímto prostředím seznámit. Vezměte ho sebou na výlet omrknout nějakou tu výstavu. Ve chvíli, kdy nastane jeho slavný den, bude určitě jistější v prostředí, které neuvidí poprvé. A ještě jedna důležitá rada na začátek, začněte především u sebe! Pokud se nenaučíte způsob jak psa vystavovat, nečekejte od něj skvělý výkon. Z velké části máte úspěch psa ve vlastních rukách!

S nácvikem postoje, pohybu, prohlídky chrupu, osahání těla a u psů i kontrolou varlat (což je vhodné nacvičovat alespoň občas i s cizí osobou), začínejte doma již od útlého věku, ale nikdy nezapomínejte, že to musí pejska bavit. Důležitý je zvyk na manipulaci.

A hlavně – chvalte, chvalte a chvalte!!! Co se týká pohybu, zvykejte nejprve štěně na výstavní vodítko, později se pokuste, aby vesele, ale ukázněně běželo vedle vás (nebude to hned, ale trpělivost růže přináší). Trénink by měl trvat vždy jen chvilku, ale víckrát denně. Po sebemenším pokroku by měla následovat pochvala.

Důležité je:

- držet vodítko v levé ruce (pes se v kruhu vodí vlevo)

- pes nesmí chodit mimochodem, správný je pravidelný klus

- pes si nesmí při posuzování sedat, skákat po Vás, kousat a tahat za vodítko, snažit se utéct z kruhu, napadat konkurenční psy v kruhu, napadat rozhodčího apod.

- naučte se předvedení v několika variantách (do kruhu, po přímce, do trojúhelníku, do tvaru písmene L a tvaru písmene T), ale nejčastěji se setkáváme s prvními třemi způsoby

- pes by měl být vyvenčený

- stále na něj mluvte a chvalte

 

Jak přihlásit psa na výstavu?

Nejprve je nutné získat přihlášku. Tu seženete buď na internetu, v časopise nebo si můžete objednat u pořadatele její zaslání (telefonem, poštou, e-mailem). Přihlášky na některé výstavy, které se budou teprve konat, je zpravidla možné získat na právě konané výstavě.

Také nezapomeňte, že na výstavu nesmějí hárající fenky, fenky v druhé polovině březosti a feny kojící. Bohužel, ne vždy lze všechny okolnosti ve chvíli odeslání přihlášky předvídat. Výstavní poplatek se při neúčasti na výstavě nevrací!

Poté, když je opravdu rozhodnuto, je nutné přihlášku vyplnit. Pokyny k vyplnění jsou především v přihlášce samotné. Vyplatí se číst úplně vše. Vyplňování přihlášky je nutné věnovat maximální pozornost, chyby nebo nečitelnost mohou vést k nepřijetí psa na výstavu.

Je důležité přihlásit psa do správné třídy. (rozdělení tříd viz čtěte dále)

Ke každé přihlášce je nutné přiložit KOPII průkazu původu, kopii dokladu o zaplacení (platit můžeme buď složenkou v termínu I. či II. uzávěrky). Pokud hlásíte psa do třídy pracovní nebo vítězů, je nutné připojit i kopii získaného šampionátu nebo dokladu o složení požadované zkoušky.

Po vyplnění přihlášky, zkontrolování všeho, včetně přiložených dokladů je dobré vše DOPORUČENĚ odeslat.

Následně obdržíte potvrzení, že s vámi organizátor počítá , asi 10 dní před výstavou dostanete poštou VSTUPNÍ LIST. Na tomto vstupním listu je označeno vše ohledně vašeho psa (dobře zkontrolujte), ale i další informace, jako popis a plánek příjezdu, poloha výstaviště atd…

Co máme mít sebou na výstavu?

 Bez čeho se opravdu neobejdeme a co je dobré si raději 2x překontrolovat:

-vstupní list – přišel nám nejpozději 10 dnů před výstavou

-doklad o zaplacení výstavního poplatku – pro všechny případy vemte s sebou

-očkovací průkaz – s potvrzením a platným razítkem od veterinárního lékaře - pozor !!!je ted nějaká změna s tím razítkem, mělo by stačit datum očkování v očkovacím průkazu, jako doklad, že je pes zdravý a v pořádku a že byl očkován řádně a preventivně, více si zjistěte na informacích výstaviště

-pas – v případě vycestování na zahraniční výstavu

-průkaz původu – originál

-výstavní průkaz – pro zapsání výsledku

-další doklady podle požadavků pořadatele

-důležité jsou i vaše osobní doklady (zejména při cestě do zahraničí)

Další věci, které jsou důležité, ale v nejhorším případě je lze opatřit na výstavě:

-výstavní vodítko

-miska na vodu plus lahev s vodou

-výstavní klec nebo pelíšek nebo deka, na kterou si pes lehne

-hřebeny, kartáče – pro konečnou úpravu exteriéru psa

-pamlsky – pro odměňování

-hračky – pro upoutání

-klip na výstavní číslo – sice bývá „číslo“ jako samolepka, ale většinou nevydrží připevněná tak dlouho jak potřebujeme a upadne

Jako další si vemte s sebou:

-rozkládací židličky nebo křesílka, aby Vás nebolely nohy, na výstavách nejsou totiž žádné lavičky ani sedačky

-sáčky – v případě „nehody“ pejska

-vlhčené i suché ubrousky – pro všechny případy

V neposlední řadě je dobré mít na sobě vhodné oblečení a velmi vhodně vybranou obuv. Musíme si uvědomit a mít na paměti, že vystavujeme psa a ne sebe. Oblečení by mělo být pohodlné a upravené, ne však příliš nápadné. Neběhejte v kruhu v neónovém triku a růžových teplákách. Odvádělo by to pozornost od vašeho psíčka. Při výběru oděvu se proto věnujte i barvě, která má být kontrastní k barvě psa tak, aby umožnila dobře posoudit jeho linie. Na oděvu je dobré mít kapsy, aby byl hřeben a pochoutka vždy po ruce.

Co se děje po příjezdu na výstaviště?

Za prvé – přijeďte na výstavu včas, zahájení je obvykle od 7 hodin do půl deváté (až do 9 hod.) Pak už je přejímka psů ukončena a všichni už jsou na svých místech. Mnohokrát se stalo, že kvůli pozdnímu příjezdu nebyl pes posouzen a cesta a veškeré chystání bylo marné a zbytečné, a člověk je roztrpčen, …..a odjíždí domů s nepořízenou.

Předpokládám, že jste dorazili včas, takže pokračuji: Když jsme našli vhodné místo pro zaparkování, zabalíme si všechny potřebné věci a hurá ke vstupu na výstaviště. U tohoto vstupu nás čeká setkání s veterinární kontrolou, které předložíme příslušné doklady našeho psa (pas nebo očkovací průkaz). Po projití touto kontrolou musíme mít připravený též vstupní list, který je vstupenkou pro psa a zároveň pro jednu osobu. Ostatní členové naší výpravy si musí vstupenky koupit na pokladně. Na vstupním listě je většinou označen i ústřižek, po jehož předložní obdržíme katalog (který obsahuje – program výstavy, seznam vystavovaných plemen, seznam psů, posuzujících rozhodčích a abecední seznam vystavovatelů). Mnoho informací – plánek cesty, rozmístění kruhů, plemena psů, jména rozhodčích lze najít na i internetu ještě dřív než dorazíte na výstavu. Výdej katalogu bývá většinou poblíž vstupu nebo ve výstavní kanceláři. Na některých výstavách dostanete hned spolu s katalogem také desky, ve kterých je nadepsaný posudkový list, diplom a pořadové číslo. Ale na některých výstavách tyto desky obdržíte až u svého kruhu, je dobré si tyto desky vyzvednout než začne posuzování v kruhu.

Pokud jste si katalog vyzvedli, nalistujte si rozmístění kruhů, najděte si číslo svého kruhu a vypravte se k němu. Když přijdete ke svému kruhu včas, máte šanci vybrat si nejlepší příhodné místo – aby měl pes klid a vy dobrý výhled na dění v kruhu. Vhodné je psa předem vyvenčit.

Většinou bývá sestaven časový rozvrh (jak, kdy a co začíná, kdy a kdo nastupuje k posouzení), ale pravidlo to není. Může se stát, že dojde k záměně pořadí plemen nebo se některý pes nedostaví a vy můžete nastoupit dříve než jste čekali a pak jde vše ráz na ráz. Hlídejte si dění v kruhu, zapisovatelky většinou zapisují na tabuli kdo už vystavoval, jaké měl číslo a jaké měl hodnocení. V případě, že se dostavíte ke kruhu pozdě, nemusí být váš pes posouzen nebo může být posouzen mimo pořadí (tj.zadat mu známku bez nároku na stanovení pořadí a zadání titulu). Což by bylo škoda.

V rámci plemene se nejprve prezentují psi a po nich feny.

Co se bude dít v kruhu? 

 

Už při čekání můžeme vypozorovat, kdo se v kruhu pohybuje. Samozřejmostí je rozhodčí, poté vedoucí kruhu, zapisovatel a někdy bývá i adept na funkci rozhodčího.

Vedoucí kruhu je velmi důležitá osoba, protože organizuje činnost v kruhu, má na starost potřebné doklady atd. a je k ruce rozhodčímu. Zapisovatel vždy vyplňuje posudkové listy, podle toho co a jak diktuje rozhodčí. Většinou na psacím stroji. V případě, že je přítomen i budoucí rozhodčí, může posuzovat, ale posudkové listy podepsat nesmí!, to může udělat pouze delegovaný rozhodčí. Za veškerou činnost v kruhu odpovídá rozhodčí.

Když se konečně dočkáte a přijde na vás řada, vstoupíte do kruhu a zařadíte se za sebou podle pořadových čísel. Nezapomeňte pozdravit. Poté je dobré postupovat podle pokynů. Nyní můžete předvést dovednosti, které umíte z nácviku. Mějte na paměti, že pes má být uvolněný, musí na sebe nechat sahat a musí ukázat „zoubky“ - chrup. Soustřeďte se na svého psa a nebuďte nervózní, nervozita se na psa přenáší.

Rozhodčí si vždy prohlíží psa jak v postoji, tak v pohybu. Vždy vydává pokyny tak, aby měl příležitost si předváděného jedince řádně prohlédnout. Poté diktuje posudek (je dobré psa udržet v postoji po celou dobu diktování posudku, žádné sedání, poskakování). Zvláště v této chvíli je dobré psa povzbuzovat a chválit. Záhlaví na tiskopise je připraveno předem, vlastní text diktuje rozhodčí. Zadat známku je povinností, ale zadání titulu však povinné není.

Správný posudek obsahuje:

- stručná charakteristika psa (formát, kondice, celkový dojem, věk)

- popis jednotlivých partií (hlava, krk, hrudník, horní a spodní linie, úhlení obou páru končetin, pohyb …)

- srst (kvalita, zbarvení, úprava)

- povahové vlastnosti

- úroveň předvedení

Posudkem většinou posuzování končí. Když jsou posouzeni všichni jedinci v té dané třídě a je rozhodnuto, odcházíte z kruhu. Pokud získáte titul a budete se účastnit další soutěže nedostanete žádné desky, protože je zapisovatelka bude ještě potřebovat – zapíše tam jak jste umístili dále.

Když uspějete s nižším ohodnocením než váš soupeř, obdržíte desky s diplomem, posudkovým listem a stužkou v barvě odpovídající zadané známce. A tím pro dnešek pro vás vystavování končí. Nezapomeňte si svou známku nechat zapsat do průkazu původu! Jinak je vám váš výsledek nanic. Zápis se dělá většinou v kanceláři výstaviště, u vstupu nebo Vám poradí uvaděči.

Z jakých druhů výstav můžeme vybírat?

oblastní - jsou přístupné pro plemena psů uvedená v propozicích

krajské - svou náplní jsou oblastním výstavám velmi podobné

klubové - jsou přístupné pro plemeno či plemena sdružená v pořádajícím chovatelském klubu

speciální - může být pro dané plemeno pořádána pouze 1x v roce

národní - jsou výstavy přístupné pro všechna plemena psů

mezinárodní - jsou výstavy pořádané pod patronací FCI a jsou přístupné pro všechna FCI uznaná plemena psů. Na mezinárodních výstavách se posuzuje podle výstavního řádu FCI.

V omezeném rozsahu jsou informace o výstavách každoročně zveřejňovány v prvních číslech „psích“ časopisů. Jinak si lze poměrně spolehlivě veškeré potřebné údaje opatřit na internetu. Pokud se týká výstav pořádaných v ČR, jejich přehled najdete na stránkách Českomoravské kynologické unie nebo na stránkách Českomoravské kynologické jednoty.

Informace o výstavách pořádaných v zahraničí pak naleznete na stránkách jednotlivých národních kynologických organizací.

Jaké třídy na našich výstavách jsou a kam můžu svého miláčka přihlásit?

-třída dorostu může být otevírána na všech typech výstav pro jedince ve věku 6 - 9 měsíců

-třída mladých může být otevírána na všech typech výstav pro jedince ve věku 9 - 18 měsíců

-mezitřída může být otevírána na všech typech výstav pro jedince ve věku 15 - 24 měsíců.

-třída otevřená - může být otevírána na všech typech výstav pro jedince starší 15-ti měsíců a to bez ohledu na získané tituly či absolvované zkoušky

-třída pracovní - může být otevřena pro jedince starší 15 - ti měsíců a to:

 ----- na mezinárodních výstavách pouze u plemen, u kterých je jednou z podmínek pro získání titulu Interšampion absolvování zkoušky. Typ zkoušky vychází z požadavků FCI a její složení musí být doloženou tak zvaným "velkým certifikátem"

----- na ostatních typech výstav u uvedených plemen a dále pak u plemen, jejichž chovatelské kluby o možnost třídy pracovní požádaly. Typ zkoušky určuje chovatelský klub. Její složení je doloženo tak zvaným "malým certifikátem " . Podkladem pro tuto třídu je samozřejmě i certifikát velký. Certifikáty vystavují plemenné knihy, v případě loveckých plemen plemenná kniha Českomoravské kynologické jednoty.

 

-třída vítězů - může být otevřena na výstavě oblastní, krajské, klubové, speciální a národní. Je přístupna psům a fenám s tak zvaným uznaným titulem. Jmenovitě se jedná o titul Klubový vítěz, Vítěz speciální výstavy, Národní vítěz , šampión členského státu FCI a Interšampion. V úvahu přicházejí pouze tituly získané v třídách určených pro dospělé jedince. Např.: titul Junioršampion pro zařazení do třídy vítězů neopravňuje.

-třída šampiónů - může být otevřena na výstavě mezinárodní a hlásit se do ní mohou jedinci s titulem šampión členského státu FCI nebo Interšampion

-třída veteránů - může být otevírána na všech typech výstav a je přístupná psům a fenám starším 8 let

-třída mimo konkurenci - je třída, v které se nezadávají ocenění ani tituly . V rámci této třídy většinou vystavovatelé předvádějí úspěšné psy a feny u kterých již nestojí o další tituly, ale chtějí je kynologické veřejnosti ukázat.

Jakou známku může můj miláček získat? a Jakou má barvu získaná stužka?

Uvádím především klasifikaci podle předpisů ČMKU, nevelké odchylky v klasifikaci podle předpisů FCI jsou zmíněny v závěru kapitoly.

Pokud jste přihlášení do třídy dorostu, připadají pro vás v úvahu dvě známky:

- velmi nadějný (žlutá stužka)

- nadějný (bílá stužka)

V ostatních třídách (mladých, mezitřída, otevřená, pracovní, vítězů – šampiónů, veteránů) se předvádění jedinci klasifikují známkami a mají tuto hodnotu:

- výborná (modrá stužka)=jedinec vykazuje typické vlastnosti plemene a převaha jeho kvalit výrazně převažuje jeho drobné nedostatky: velmi se přibližuje ideálu, jak jej popisuje standard, je předveden ve výborné kondici, jeho povaha je vyrovnaná, postoj bezvadný

- velmi dobrá (červená stužka)=jedinec má typické vlastnosti plemene, lze mu prominout drobné vady, ne však morfologického charakteru: prvotřídní jedinec, vyvážených proporcí v dobré kondici

- dobrá (zelená stužka)=jedinec vykazuje znaky svého plemene, má však viditelné hrubší vady

- dostatečná (fialová stužka)=jedinec sice vykazuje znaky svého plemene, avšak jeho tělesný vzhled je velice vzdálen ideálu standardu

- neoceněn=pro vady přechodného rázu

- vyloučen z posuzování=důvody mohou být dva: jedinec má vady, které standard označuje za vady vylučující, na jedinci byl prokazatelně proveden chirurgický zákrok za účelem zakrytí vrozené vady exteriéru

V každé třídě se z výborných a velmi dobrých jedinců vyberou první čtyři a ti se označí jako výborný (zkráceně V), popřípadě velmi dobrý (zkráceně VD), 1 až 4. Pro udělení některých titulů je podmínkou ocenění výborný 1 (pozor, udělení titulu není ani při ocenění známkou V1 nárokové!).

Pokud jde o rozdíly podle předpisů FCI, definice známek výborný, velmi dobrý, dobrý a dostatečný se prakticky shodují s definicemi podle předpisů ČMKU, rozdíl shledáváme v závěru žebříčku, na němž jsou tyto známky:

- diskvalifikován=je pes, který neodpovídá typu popsanému standardem, vykazuje jednoznačně nestandardní chování nebo je agresivní, má vadu varlat, chybný počet zubů, anomálii čelisti, má nesprávnou barvu či vadu srsti anebo známky albinismu, má vadu podle standardu vylučující

- neposouzen=zůstane pes, kterému nelze zadat žádnou z v úvahu přicházejících známek, přičemž důvody lze shrnout do dvou základních skupin:

a/např. pes neběhá, vyskakuje na vystavovatele, vybíhá z kruhu, vyhýbá se rozhodčímu atd.

b/je podezření ze zakázaného operativního zákroku anebo jiného zásahu či ošetření, jež naznačují pokus o podvod

Můžeme získat titul i čekatelství a jaké?

Rozhodčí mají pro hodnocení psů k dispozici známky výborný, velmi dobrý, dobrý, dostatečný a vyloučen z posuzování . To jsou známky, které lze využít na všech výstavách.

Trochu jiné to už je s tituly a čekatelstvími. Ta musí odpovídat typu výstavy a údajům uvedeným v propozicích. Není nutno připomínat, že tituly nejsou nárokové! Co lze na které výstavě zadat a získat je uvedeno níže.

Čekatelství bývají označována zkratkami, které nejsou každému zcela jasné. S čím se tedy lze na výstavě setkat:

- CAJC - je čekatelství národního šampionátu krásy mladých - Certificat d´aptitude au junior championat , může být zadáno výbornému 1 - psovi i feně - ve třídě mladých. Zadává se na klubových, speciálních, národních a mezinárodních výstavách

- CAC - je čekatelství národního ( v našem případě českého) šampionátu krásy. Zkratka i tady vyjadřuje výše uvedené označení nebo spíše jeho část - Certificat d´aptitude au championat , může být zadáno výbornému 1 - psovi i feně - ve třídě: mezitřídě, otevřené, pracovní, vítězů - šampiónů. Zadává se na klubových, speciálních, národních a mezinárodních výstavách.

- reservní CAC - může být zadáno výbornému 2 - psovi i feně - pokud byl výbornému 1 zadán CAC. r.CAC se zadává ve třídě: mezitřídě, otevřené, pracovní, vítězů - šampiónů. Zadává se na klubových, speciálních, národních a mezinárodních výstavách.

- CACIB - je čekatelství mezinárodního šampionátu krásy. Použitá písmena vyjadřují poměrně dlouhý oficiální název - Certificat d´aptitude au championat inernational de beauté, navrhuje rozhodčí na mezinárodní výstavě nejlepšímu psovi i feně z konkurence výborný 1 - CAC z tříd: mezitřídy, otevřené, pracovní a šampiónů.

- reservní CACIB - navrhuje rozhodčí na mezinárodní výstavě druhému nejlepšímu jedinci - psovi i feně . Do této soutěže postupuje výborný 2- r. CAC z třídy, z které byl navržen CACIB a výborní 1 - CAC z ostatních tříd.

Ve všech třídách, mimo třídy dorostu, je rozhodčí povinen stanovit pořadí prvních čtyř. Stanovuje se pořadí ve třídě nikoliv ve známce a to z jedinců oceněných známkou výborný a velmi dobrý ( může se tedy stát, že pořadí je určeno např. následovně :

V1, V2, VD 3, VD 4). Žádný z titulů není nárokový.

Podobné zkratky lze najít i při hodnocení výkonu:

- CACIT - je čekatelství mezinárodního šampionátu práce - Certificat d´aptitude au championat inernational de travail

- CACT-je čekatelství národního ( v našem případě českého) šampionátu práce- Certificat d´aptitude au championat de travail

V rámci výstavního hodnocení, ale i při hodnocení výkonu, je možné zadat i tak zvané rezervní čekatelství, které se označuje písmenem r. nebo zkratkou res. V přehledu výsledků pak můžeme najít jedince r.CACIB, r.CAC, r.CACIT, r.CACT. Pouze v případě čekatelství šampionátu krásy mladých se rezervní čekatelství nezadává. Určitý drobný rozdíl je mezi čekatelstvím titulů národních- ta příslušný rozhodčí zadává a mezinárodních - ta pouze navrhuje a jejich definitivní potvrzení je pouze v pravomoci FCI.

- BOB - je titul zadávaný na vyšších typech výstav ( klubová, speciální, národní, mezinárodní) a označuje vítěze určitého plemene - Best of Breed

- BIG - je titul zadávaný na výstavách národních a mezinárodních a označuje vítěze určité skupiny FCI - Best in Gruppe

- BIS - je titul označující vítěze výstavy - Best in Show

U našich slovenských kolegů se můžeme setkat s titulem BOD, který označuje vítěze výstavního dne v případě vícedenních výstav - Best of Day.

Výstavní tituly:

- Vítěz třídy=zadává se jedinci oceněnému známkou výborný 1 ve třídě mladých, mezitřídě, třídě otevřené, pracovní, vítězů a veteránů a to pouze na výstavách oblastních a krajských. Na výstavě klubové, speciální , národní a mezinárodní může být výborným 1 zadáváno čekatelství českého šampionátu ( ve třídě mladých CAJC, ve třídě otevřené, mezitřídě, třídě pracovní a vítězů - šampiónů CAC).

- Nejhezčí veterán=pes nebo fena z konkurence vítězů tříd veteránů

- Oblastní vítěz=zadává se nejlepšímu psovi i feně z konkurence vítězů tříd: mezitřídy, otevřené, pracovní a vítězů

- Krajský vítěz=zadává se nejlepšímu psovi i feně z konkurence vítězů tříd: mezitřídy, otevřené, pracovní a vítězů

- Klubový vítěz=podmínky pro přiznání titulu určuje předpis příslušného chovatelského klubu. Zpravidla se zadává nejlepšímu jedinci - psovi i feně - z konkurence V -1 CAC z tříd: mezitřídy, otevřené, pracovní a vítězů.

- Vítěz speciální výstavy=zadává se nejlepšímu jedinci - psovi i feně - z konkurence V -1 CAC z tříd: mezitřídy, otevřené, pracovní a vítězů.

- Národní vítěz=může být zadán nejlepšímu jedinci - psovi i feně - z konkurence V -1 CAC z tříd: mezitřídy, otevřené, pracovní a vítězů.

Pozor! Vzhledem k většímu počtu pořádaných výstav jsou i národní výstavy, na kterých se titul Národní vítěz nezadává. Vše je třeba ověřit podle propozic.

- Vítěz plemene (BOB)=nezadává se na oblastních a krajských výstavách. Na klubových, speciálních a národních výstavách se zadává nejlepšímu psovi nebo feně z konkurence všech CAJC a podle typu výstavy z klubových, speciálních a národních vítězů psů i fen. Na mezinárodní výstavě do soutěže o BOB postupují všichni CAJC + pes i fena

CACIB. Pokud se jedná o národní výstavu bez zadávání titulu národní vítěz, postupují do soutěže o BOB všichni CAJC a CAC.

Tituly a čekatelství zadávané na jednotlivých typech výstav:

- Oblastní výstava - vítěz třídy, nejkrásnější veterán, Oblastní vítěz

- Krajská výstava - vítěz třídy, nejkrásnější veterán, Krajský vítěz

- Klubová výstava - CAJC, CAC, r.CAC, nejkrásnější veterán, Klubový vítěz, BOB

- Speciální výstava - CAJC, CAC, r.CAC, nejkrásnější veterán, Vítěz speciální výstavy, BOB

- Národní výstava - CAJC, CAC, r.CAC, nejkrásnější veterán, Národní vítěz, BOB

- Mezinárodní výstava - CAJC, CAC, r.CAC, nejkrásnější veterán, CACIB, r.CACIB, BOB

 Na výstavách jsou soutěže, jaké?

„Soutěže“, se kterými se na výstavách setkáváme, především zvyšují atraktivitu výstav pro tu část veřejnosti, pro kterou není příliš zajímavé posuzování v kruzích. Jsou ovšem oblíbené i mezi chovateli (skvělá možnost presentovat svůj chov). Do některých soutěží se, splňujete-li příslušné podmínky, můžete přihlásit (např. do soutěže nejlepší chovatelská skupina), do některých pak postupujete podle výsledků posuzování v kruhu (např. do soutěže o nejlepšího mladého psa). Na výstavách zpravidla bývají tyto soutěže:

- mladý vystavovatel - v této soutěži se hodnotí způsob předvedení psa, nikoliv jeho kvalita, soutěžit lze i se psem, který na výstavě vůbec posouzen nebyl, tato soutěž probíhá ve dvou věkových kategoriích:

I. kategorie: 9 až 13 let  

II. kategorie: 13 až 17 let

- nejhezčí pár psů - do soutěže může majitel přihlásit psa a fenu jednoho plemene, kteří byli na výstavě posouzeni

- nejlepší chovatelská skupina - do soutěže musí chovatel přihlásit minimálně tři jedince téhož plemene, kteří pocházejí z jeho chovu z různých spojení (nejméně od dvou různých matek nebo otců), psi nemusejí být v majetku chovatele, avšak musí být na výstavě posouzeni

- nejhezčí mladý pes - do soutěže nastupují všichni mladí psi, kteří byli na výstavě posouzeni a získali titul CAJC

- nejhezčí mladá fena - do soutěže nastupují všechny mladé feny, které byly na výstavě posouzeny a dostaly titul CAJC

- nejhezčí veterán - soutěží vítězové třídy veteránů

- nejlepší plemeník - (týká se jen výstav klubových a speciálních) v této soutěži se hodnotí typ a kvalita odchovu, do soutěže lze přihlásit plemeníka (musí být na výstavě posouzen v normální konkurenci) a jeho alespoň pět potomků, kteří byli na výstavě též posouzeni.

Podle výstavního řádu FCI se konají ještě tyto skupinové soutěže:

 

- BIG (Best in Group) - nejlepší pes skupiny FCI, soutěží všichni vítězové plemene, neboli BOB (Best of Breed)

- BIS (Best in Show) - nejlepší pes výstavy, soutěží všichni vítězové skupiny FCI, neboli BIG (Best in Group) 

Pokud se chceme výstavám věnovat a chceme s naším pejskem nějaký titul získat, je dobré znát podmínky pro udělení. Většinou jsou tyto podmínky uveřejněny v příslušných řádech.

 Podmínky pro udělení titulu:

Udělení titulu Český junior šampion je podmíněno:

- Trojím získáním čekatelství ve věku 9-24 měsíců.

- Nejméně dvě čekatelství na titul musí být získána ve třídě mladých - CAJC a jedno čekatelství (CAC) může být získáno ve třídě otevřené, pracovní , mezitřídě nebo třídě vítězů. Toto čekatelství CAC nelze použít pro přiznání titulu Český šampion.

- Čekatelství musí být získána nejméně od dvou rozhodčích.

- Titul Český junior šampion uděluje ČMKU na základě právoplatných dokladů předložených majitelem psa/feny. tj. potvrzení z výstav (karty), kde byla čekatelství udělena, průkazu původu psa (u zahraničních majitelů fotokopii průkazu původu psa) a žádosti majitele psa.

- Titul "Český junior šampion" neopravňuje k zařazení psa do třídy vítězů nebo šampionů.

 Udělení titulu Šampion ČR je podmíněno:

- U plemen, která mají získání titulu Interšampion podmíněno zkouškou z výkonu: Úspěšným absolvováním takové zkoušky z výkonu, která opravňuje pro zařazení do třídy pracovní a dvojím získáním čekatelství CAC, z toho nejméně 1x na mezinárodní výstavě psů. Druhé čekatelství může být získáno na některé z těchto výstav - národní, speciální, nebo klubové výstavě. Absolvování zkoušky musí být doloženo certifikátem předepsaným pro třídu pracovní. Chovatelské kluby jsou oprávněny zpřísnit počty požadovaných čekatelství pro přiznání titulu Šampion ČR. Žádost musí být podána písemně a musí být schválena P ČMKU.

- U ostatních FCI uznaných plemen: čtverým získáním čekatelství CAC - z toho 2x na mezinárodní výstavě a ostatní na národní, speciální nebo klubové výstavě.

- U FCI zatím neuznaných plemen : čtverým získáním čekatelství CAC.

- Předepsaný počet čekatelství je třeba získat minimálně ve dvou výstavních sezonách (výstavní sezona = kalendářní rok) a minimálně od dvou rozhodčích.

- Získání čekatelství potvrdí pořadatel výstavy formou osvědčení o získání CAC ČR.

- Po získání potřebného počtu CAC zašle majitel psa /feny osvědčení o získání CAC a průkaz původu psa (zahraniční žadatelé fotokopii průkazu původu psa) sekretariátu ČMKU, který vydá diplom o udělení titulu a vede také potřebnou evidenci o udělených titulech. Jedincům ohodnoceným na stejné výstavě známkou " výborný

2 ", může rozhodčí udělit Res. CAC. Rezervní CAC se uděluje zvlášť psovi nebo feně v mezitřídě, otevřené, pracovní a šampionů (vítězů) a to jen při mimořádných kvalitách jedince, kterému by rozhodčí udělil CAC, kdyby na výstavě nebyl přítomen jedinec oceněný známkou " výborná 1".

 (Pokud získá na výstavě CAC ČR jedinec, který už má potvrzený titul Český šampion, přizná se CAC jedinci ve stejné třídě, který obdržel Res.CAC. Potvrzení tohoto titulu si ověří majitel jedince s Res. CAC na sekretariátu ČMKU.)

Mezinárodní šampion krásy

Plemena, která nepodléhají pracovním zkouškám:

Aby psi těchto plemen obdrželi titul mezinárodního šampiona krásy musí předtím obdržet:

- V období nejméně jednoho roku a jednoho dne čtyři osvědčení o čekatelství na mezinárodní šampionát krásy ( CACIB ) ve třech různých zemích od tří různých rozhodčích bez ohledu na počet konkurentů.

Plemena, která podléhají pracovním zkouškám:

Aby psi těchto plemen obdrželi titul mezinárodního šampiona krásy musí předtím obdržet:

- V období nejméně jednoho roku a jednoho dne dvě osvědčení o čekatelství na mezinárodní šampionát krásy ( CACIB ) ve dvou různých zemích od dvou různých rozhodčích bez ohledu na počet konkurentů.

- Nejméně třetí cenu nebo hodnocení ?dobrý? na pracovní zkoušce, kde se soutěží o čekatelství na národní šampionát (CACT). Pokud se však zkouška posuzuje podle bodů, neberou se ceny v potaz a pes musí dosáhnout nejméně 75% z maximálního počtu bodů.

Tak to by bylo pro začátek asi všechno. Ono se řekne „výstava“- je to krásný druh zábavy, ale zároveň je to spousta úsilí, práce a nacvičování. Teď už zbývá pouze popřát –

 

„HODNĚ ŠTĚSTÍ A ÚSPĚCHŮ NA VÝSTAVĚ! 

Jak předcházet konfliktům s dominantním psem? zde rady

zpět na Úvod 

 

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky ÁMOS 1.výstava 2009