Jdi na obsah Jdi na menu
 


Štěňata a jejich výživa

Výživa zdravého štěněte je velmi náročným úkolem. 

V prvních šesti měsících psi nejrychleji rostou, vyvíjí se trávicí trakt, imunitní systém, kosterní skelet a klouby, roste a formuje se srst. Při všech těchto extrémních vývojových změnách zároveň dochází ke stresům při odstavu od kojící mámy, dále při změně majitele, nové prostředí, při výměně zubů, očkování na veterině, atd. Navíc kapacita jejich žaludku je malá a na pokrytí všech vývojových změn musí být proto strava hodnotná a podávaná v několika denních dávkách.

Kromě toho mají štěňata velkých plemen (nad 25 kg dospělé váhy) a obřích plemen (nad 45 kg dospělé váhy) speciální nutriční nároky. Preventivně je u nich nutno zabránit překotnému růstu svalové hmoty a neúměrné zátěži zatím ještě nedostatečně pevné kostry a tím se vyhnout vývojovým poruchám. V první fázi po odstavu štěňata velmi intenzivně rostou, v dalším období dochází k ustalování růstu, váhové přírůstky se snižují, ale vývoj kostry, kloubů a tvorba svalové hmoty probíhá ještě dalších 10 měsíců, u obřích plemen až 16 měsíců.

K tomuto vývoji a vysokým metabolickým nárokům potřebuje štěně až dvakrát více energie než dospělý pes. Přitom jeho trávicí ústrojí ještě není plně vyvinuto, má omezenou trávicí kapacitu a není schopné zpracovat velký objem stravy.

Základním předpokladem výživy jsou: přírodní vysoce stravitelné proteiny, nerozpustné minerály, omezený obsah škrobu, fruktooligosacharidy a středně fermentovatelná vláknina. Je nezbytně nutné zachovat rovnováhu mezi váhovým přírůstkem a mineralizací kostry. Zásadním cílem je dosáhnout a udržet průměrný, kontrolovaný růst, nikoliv nadměrný. Velikost štěněte je dána geneticky.

Podávání nadměrných krmných dávek neurychlí růst ani nezvětší vzrůst vašeho psa, povede zato k rychlé obezitě, nadváze a následné deformaci kloubů a kostry, které ještě nejsou řádně vyvinuty.

Proto nikdy nenechávejte neomezený přístup štěněte ke krmivu, omezte pamlsky a žádné zbytky ze stolu. Krmivo podávejte vždy ve stejnou dobu a misku mu ponecháme 20 minut. Pokud má dobrou stravovací morálku nehubne, netloustne a roste pomalu.
Pomalý růst je nutný k tomu, aby se rostoucí kosti stačily sytit vápníkem (kterého je ve stravě obvykle dost), nevytahovaly se do délky a nebyly tenké a špatně rostlé.
Vyroste-li pes příliš rychle, je na své kosti a klouby příliš těžký a vede to k ortopedickým poruchám.
Velmi vhodná je strava se sníženým obsahem energie (3900kcal/kg), zato bohatá na nejkvalitnější proteiny (30%) , a nejlépe s přídavkem L-karnitinu, odbourávajícího tukové rezervy.

Cílené vytvoření pevné kostry a zdravých kloubů především předpokládá dostatečný obsah a optimální poměr vápníku a fosforu v předkládané stravě:

(1 - 1,2 vápníku : 0,85 - 0,95 fosforu) a zároveň preventivní přítomnost chondroitinu a glukosaminu pro jejich ochranu.

Pokud krmíte kompletním krmivem-granulemi pro velká nebo obří plemena, již nikdy nepřidávejte štěněti doplňky vápníku! Hrozí mu osteochondroza. Nikdy nepřidávejte červené maso ke kompletnímu krmivu, což vede zase k nadbytku fosforu.  A ten při vyplavování s sebou bere i vápník a hrozí odvápnění.

Nezačínejte brzy s cvičením štěněte a jeho velkou fyzickou zátěží. Pěkně postupně, od 4 měsíců a bez nadměrného zatěžování.

Imunita přenášená matkou v mateřském mléce postupně ztrácí účinnost, vlastní funkce ještě není plně vyvinuta a z tohoto pohledu prochází štěně kritickým obdobím. Je proto velmi vhodné celý imunitní systém posílit bílkovinami a přírodními antioxydanty, vit. E a C.
V mateřském mléce se přirozeně nachází také omega 3 mastná kyselina DHA, která je součástí mozkových buněk. Její doplnění z přírodních zdrojů má prokazatelně značný vliv na příznivý vývoj mozku a zraku štěňat.
Intenzivně se vyvíjí kůže a srst štěňátka, velmi důležitý je proto dostatečný příjem vitamínů, zinku a omega 3 mastných kyselin.

Rozdělte krmnou dávku:

do 6 měsíců věku štěněte na 3 denní díly, z toho přes den 2x 1/4 dávky a půlku na noc,

od 6 měsíců 1/3 ráno a 2/3 večer

Miska, ze které štěně žere, by měla být pevná a neměla by se při žraní sunout po zemi, to někdy může být důvod hltavého žraní štěněte, protože si pes myslí, že mu žrádlo "utíká", je frustrovaný a kompenzuje to tím, že se to snaží sežrat rychle.

I když budete mít 2 stejně stará štěnata stejného plemene, může mít každé z nich jiné potřeby a nároky a jiné spalování energie a tudíž jiné denní dávkování granulí.

Pes nekouše ( kromě kostí ), ale polyká potravu nerozkousanou, pokud granule kouše, tak je to labužník, "hltání" je u psů normální ( v přírodě maso trhají a polykají celé kusy ).

vrátit se zpět na Úvod

vrátit se zpět na Info pro majitele

 

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky ÁMOS - jeho první 2 měsíce - 2007