Jdi na obsah Jdi na menu
 


NEMOCI   PSŮ

 

Konjunktivita   Konjunktivitida je zánět spojivky sliznice pokrývající vnitřní stranu horního a dolního víčka. Příznaky se obvykle projeví zarudnutím spojivky (zelená, bílá nebo nažloutlá), slzením, svěděním, zvíře se bude často škrábat v této oblasti. Nicméně tyto příznaky mohou být známkou i jiných vážných chorob, jako je zelený zákal. Pokud psa neošetříte, mohlo by to ohrozit jeho zrak. Léčba Návštěva a konzultace s Vaším veterinářem.  Jako prevence čistit oči solným roztokem.

 

Glaukom  Jedna z nejzávažnějších nemocí. Existuje riziko, že zvíře celkově oslepne. Existují dva typy glaukomu:

 

  • primární

     

  • sekundární

     

Příliš často primární glaukom lze přejít bez povšimnutí, protože jejich nejdůležitějším příznakem je zvýšení nitroočního tlaku. U sekundárního glaukomu dochází v důsledku k dalším zraněním, jako je krvácení, zánět, nádory a katarakty. Léčba Návštěva a konzultace s Vaším veterinářem.

 

Katarakta  Katarakta ( šedý zákal ) jsou opacity, které se vyskytují uvnitř oka, ve struktuře zvané Cristalino. Tato neprůhlednost způsobuje v důsledku postupnou ztrátu zraku. Obvykle se jedná o problém u starších zvířat, ale existuje to i u mladistvých. Léčba Návštěva a konzultace s Vaším veterinářem. Jedinou léčbou je chirurgický zákrok.

 

Psinka  Psinka je virové onemocnění, velmi nebezpečné zejména pro štěňata. Jedná se o onemocnění způsobené virem psinka, ten má strukturu velmi podobnou lidskému viru spalniček. Vir je vdechován (ve vzduchu), pak postupuje na mandle a bronchiální lymfatické uzliny, kde následuje cesta do krevního oběhu, touto cestou putuje asi 48 hodin, pak do celého tělo. U viru psinky je také vyvinuta schopnost zůstat v atmosféře, je jedním z nejvíce nakažlivých virových onemocnění. Je rozšířená po celém světě. Průměrná inkubační doba onemocnění se pohybuje od jednoho až dvou týdnů. Existuje řada příznaků, které ukazují na přítomnost viru u zvířat. Přítomnost a sekreci hlenu, žlutavě zelené oči , kašel, občasné zvracení, zvýšená tělesná teplota, průjem, apod. Léčba Neexistuje žádná známá léčba zcela účinná proti psince. Navíc, ne všichni reagují na stejné kopie virové infekce. Proto ošetření k vymýcení jsou velmi rozdílné. Jako u většiny virových onemocnění, léčbou je pokračování podpory upevnit a posílit imunitní systém a zabránit sekundární infekci. Bohužel, z výše uvedených důvodů, psinka je ve většině případů smrtelná. Jak zabránit psince: Ochrana vakcínou je bezpečnější, ale bohužel, věda dosud nevyvinula vakcínu proti psince zaručují imunitu psa v celém svém životě s jednotnou aplikaci. Je vhodné zahájit očkování od 45 dnů.

 

 

 

Choroby srdeční      Existují dva hlavní druhy srdečních chorob:

 

Vrozené srdeční choroby
To je možné zjistit již před dovršením jednoho roku života. Existují vady nebo malformace srdce, se kterou se někteří psi nebo kočky narodí. 

 

Získaná srdeční onemocnění
Její příčiny jsou různorodé a prognóza je mírná až těžká. Získaná srdeční onemocnění jsou mnohem častější než vrozené. Mezi nejčastější formy onemocnění srdce u psů jsou valvulární poruchy, které dříve či později vedou k srdečnímu selhání. Srdeční selhání je neschopnost srdce čerpat dostatek krve pro splnění potřeb tkání a orgánů. Jedná se o závažné onemocnění s vysokou úmrtností během několika let.

 

Psí vzteklina FURIOUS  Vzteklina je velmi závažné onemocnění, které postihlo tisíce životů ve světě, protože je způsobena virem, který se dotýká všech teplých zvířat a člověka. Dosud nebyl vymýcen z naší země, takže je důležité, aby každý rok byli všichni psi a kočky očkované. Vzteklina: inkubační doba trvá 10 dní až 2 měsíce. V počáteční fázi psi vykazují změny v chování, skrývají se v tmavých koutech. Pes se stává nebezpečně agresivní. V konečném stadiu onemocnění jsou křeče, svalová nekoordinovanost a ochrnutí svalů trupu a končetin.Prevence onemocnění: Jedinou účinnou metodou v boji proti vzteklině je pravidelné očkování. Tato vakcína nemá žádné vedlejší účinky, očkuje se jednou za rok, podkožně.