Jdi na obsah Jdi na menu
 


O nadváze

Hustá srst, kterou šarplaninci mají, někdy dost mate. Leckterý pes může mít bohatou srst, rozložitou kostru a přitom být akorát nebo i hubený. Jiný vypadá dobře, ale ve skutečnosti na sobě nosí špeky.

Máme své psy rádi a chceme jim udělat psí život lepší tím, že jim dopřáváme víc žrádla nebo jim dáváme nevhodné pamlsky. Bohužel si neuvědomujeme, že je to s nimi stejné jako s lidmi. Tloušťka neznamená jen podkožní tuk, ale tukové buňky v celém těle, tedy také kolem vnitřních orgánů, například kolem srdce. Pes, který nemá dostatek pohybu, nemůže být krmen jako by denně naběhal kilometry za stádem...I když budete mít 2 stejně stará štěnata stejného plemene, může mít každé z nich jiné potřeby a nároky a jiné spalování energie a tudíž jiné denní dávkování granulí.

Diskuze o tom, jaká je správná kondice šarplanince, začínají už od štěněte. V době růstu se dá totiž hodně zkazit.  Výsledek rentgenu dysplazie kyčelního kloubu je jen kousíček z toho, co může nevhodná výživa udělat. A vůbec nemusí platit, že každé kvalitní krmivo se hodí. Příliš bílkovin a některých dalších látek může být dokonce spíše na škodu. Je třeba si uvědomit jednu základní okolnost - z jakého prostředí pes původně vzešel. Rozhodně ne z prostředí přebytku. Pohyboval se po horách, lidé tu měli dost se co ohánět, aby uživili sami sebe. Psy krmili tím, co zbylo - kukuřicí, kůrkami chleba a podobně. Nebo jste si nevšimli, jak rádi chroupají šarplaninci tvrdý chleba nebo rohlík? Něco podobného pro ně byla často pochoutka. Životní podmínky předků pak dlouho ovlivňují genetickou výbavu potomků. U šarplaninců je bezpochyby založena na strádání a nedostatku „nadupané“ potravy. Proto je třeba jejich kondici hlídat. Někteří psi zůstávají štíhlí, řada jiných ale spořádá vše co najdou, a ti jsou pak v největším ohrožení! Proto zkušení chovatelé radí - krmit kvalitním krmivem, ale ohlídat množství obsažených bílkovin, které zvíře přijímá! Méně někdy znamená více. Tedy nevylepšovat stravu tvarohy, pribináčky, vajíčky a podobně. Jako u člověka, tak i u zvířete platí, že tělo k odbourávání přebytečných bílkovin potřebuje vápník, který pak z těla také odchází.

Někdy je lepší poradit se se zkušenými chovateli, než s veterinářem, který sice vystudoval příslušný obor, nemůže ale mít dostatečné vědomosti o potřebách všech plemen. Krmivo, které vyhoduje jednomu, může dalšímu způsobit i růstové problémy. Bohužel je skutečně řada případů, kdy mají psi nebo feny špatně postavené končetiny a mohli by na tom být lépe při jiném způsobu krmení. Na druhou stranu i přes velké zlepšení díky kontrole dysplazie nelze nikdy zaručit, že se budou rodit jen štěňata s negativním stupněm a bez jakýchkoliv problémů. Mohou se narodit i rodičům s negativním dysplazií, protože genetika je zapeklitá věc a o budoucím jedinci nerozhodují jen kvality rodičů. Některé vlastnosti se projevují až po několika generacích a při určitém spojení dvou jedinců.

Ve štěněti si každý kupuje živočicha, ze kterého nemusí vyrůst šampion, přesto svému majiteli bude přinášet radost a oplácet mu tím, proč si ho vlastně pořídil - aby mu ohlídal majetek, rodinu a dělal mu také dobrého společníka. A to šarplaninec rozhodně umí. 

vrátit se zpět na Úvod

vrátit se zpět na Info pro majitele

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky CINDY 2009