Jdi na obsah Jdi na menu
 


*** Obecně se dá říci, že pokud jsme zmoření vedrem, pak našim psům je ještě hůř. Psi bohužel bojují s teplotními výkyvy ještě méně úspěšně než lidé. Je třeba si uvědomit, že zatímco člověk má potní žlázy po celém těle, pes jen na polštářcích chodidel. Není třeba žádný velký pozorovací talent, abychom si všimli, že pes v horku vyplazuje jazyk a rychle dýchá. Je to tím, že se mu tak zrychluje odpařování vody z dýchacího systému a on se ochlazuje. Jeho možnosti jsou tedy hodně omezené. Psi prostě lépe snášejí chladno než horko.

*** Z prostého faktu, že světlé barvy sluneční teplo odpuzují a tmavé přitahují, se dá snadno i vyvodit, že nejhůře na tom jsou v horku chlupatí tmaví psi. To platí i o šarplanincích. Za hraniční tělesnou teplotu u psů se považuje 42° Celsia, pak už mohou nastat v organismu nenávratné škody (poškozené vnitřní orgány, mozek, dýchací cesty). Podrobněji je vše popsáno v kterékoliv odborné literatuře. Tam také najdete, že pes se přehřeje poměrně snadno. Některým stačí jen dvacet minut - to je také důvod, proč kolabují psi, které majitelé nechávají zavřené na slunci v autě, zatímco si "jen" odskočí nakoupit.

*** K horku se ještě může přidat vyšší vlhkost vzduchu. Kdo byl v tropech, ví, jak nepříjemné je, že se ve vlhku neodpařuje pot a lidská kůže se tak neochazuje. Pro psa znamená vlhko ještě usilovněji dýchat, protože se hůře odpařuje voda z jeho dýchacího systému. Problém s vlhkostí ve vzduchu je také v zimě - pes se může za vlhka podchladit dokonce v jinak příznivých teplotách nad nulou. Podobné potíže nastávají i při velkých změnách tlaku, kdy se pomaleji okysličuje krev.

*** A jak pomoci? Základním předpokladem, jak stresové situace pro organismus zvládnout, je dobrá kondice psa. Šarplanincům a krašákům pomůže, pokud nejsou překrmení, jak se bohužel v posledních letech často stává. Pokud svému psu nasáhnete žebra, je to pro něj lepší, než když má na sobě vrstvu tuku. Obezita vede k nemocem srdce a krevního oběhu. Pes potřebuje také dostatek chladné vody. V horkých dnech je třeba její kvalitu kontrolovat. Pes rychlejším dýcháním odpaří více vody z organismu a potřebuje ji nahradit. Navíc se chladnou vodou (ne ledovou!) ochlazuje i vnitřně. A konečně - nechtějte po šarplaninci nebo krašákovi, aby zvesela pobíhal nebo zdolával pěší túry, když sálá slunce. Naši psi na to nejsou uzpůsobeni. Pokud si uvědomíme, jaký život pastevecký pes vždy vedl, je jasné, proč tomu tak je. I stádo ovcí za horkého počasí vyhledá stín a snižuje svou aktivitu. Šelmy také chodí až za večerního chladu a v noci. Pastevecký pes tak mohl být přes polední horko schovaný někde ve stínu, kde v klidu kontroloval situaci (ani stádo ovcí se v horku nesnaží pohybovat a hledá stín). Jen pokud bylo třeba, vyběhl, ale pak se zase do stínu vrátil. Proto je nutné zajistit psovi v horkých dnech stín, pokud má možnost se schovat do chladnější místnosti, sklepení a podobně, bude za to jen vděčný. Krátká aktivita na slunci mu nevadí.

*** A pak ještě zbývá koupání. Někteří šarplaninci se koupou, většina ale vodu nevyhledává, alespoň ne hlubokou. Ovšem brouzdat se v ní zbožňují všichni nejen v horku. Radí se také ochlazovat kteréhokoliv psa tím, že ho přikryjete plátnem vymáchaným ve studené vodě (hřbet, hlavu). Určitě to obecně pomáhá při nutném pobytu na slunci.

zpět na Úvod chovatelské stanice od Libeňské loděnice

zpět na info o Cindy

 

Náhledy fotografií ze složky SMELE = děda Cindy