Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hárání fen 

Pro stručnou orientaci je třeba uvést, že délka hárání feny je asi 20 - 23 dní a skládá se z několika období:

 1) PROESTRUS - období před říjí (průměrná délka 7 - 9.dní) 

2) ESTRUS - období říje (průměrná délka 5 - 9 dní) 

3) METESTRUS – období po říji

 4) ANESTRUS - období klidu 


Asi 70% fen hárá 2x do roka a z toho 70% hárá na jaře a na podzim.
U mladých, dospívajících fen se také může relativně často vyskytovat rozdělená říje. To je stav, kdy typickou říji předcházejí dvě nebo více fází proestru, mezi kterými je krátké období pohlavního klidu. Fena po několik dní vykazuje typické příznaky proestru (krvavý výtok, zduření vulvy, atraktivnost pro psy, většinou neochota ke krytí), které zanikají a za 2-10 týdnů se opět objevují. Tyto opakující se příznaky proestru již obvykle vyúsťují v typický estrus (světlejší a méně vydatný výtok, zeslabení příznaků estrogenizace a svolnost ke krytí.) Příznaky proestru před dosažením typické říje se mohou několikrát v 2-10 týdenním intervalu opakovat. Pokud se tento problém vyskytne u mladé fenky, není důvod se znepokojovat a je možné že zřejmě časem odezní.
 

Délku a pravidelnost meziříjového intervalu je vhodné u fen hodnotit až od stáří 2,5 - 3 roků. Pokud se problém s „častým háráním“ vyskytuje také v tomto věku, pátrá se po příčinách zkráceného meziříjového intervalu (interval od konce hárání do začátku hárání nového je kratší než 4 měsíce), jako jsou rozdělená říje, ovariální cysty (cysty na vaječníku), vynechání ovulace nebo vzácně onemocnění dělohy, snažíme se je zdiagnostikovat a případně terapeuticky ovlivnit, tak aby fenka po nakrytí bez problémů zabřezla.

 

První říje u fen malých plemen nastává většinou mezi 7. a 10. měsícem, u fen velkých plemen nejčastěji mezi 10. a 15. měsícem. Již tato první říje, které se u psa říká hárání, může být plodná, zabřeznutí však není zatím žádoucí. Zpravidla ještě není dokončen tělesný vývoj zvířete. První hárání také může být značně delší než se stane později obvyklým. Další říje se opakují ponejvíce dvakrát ročně, na jaře a na podzim. Feny malých plemen mohou hárat častěji, velká mohou zase hárat pouze jednou ročně. Není to však vždycky pravidlem. 

První stadium říje, jakýsi úvod celého cyklu je doprovázen zduřením zevních pohlavních orgánů feny. Začíná odkapávat řídká, krvavě zbarvená průhledná tekutina. Pach feny se stane pro psy neobyčejně atraktivní a okolo obydlí feny se začnou rojit jedinci neuvěřitelného vzhledu a nekonečné trpělivosti. Fena zatím důvěrnější projevy odmítá. Toto stadium trvá různě, od 5 do 15 dnů. Potom se rychle, během několika hodin výtok změní na žlutooranžový, kalný hlen. Nastala ovulace a fena je schopná oplození. Shromáždění psi znásobí svou vynalézavost, aby se k ní dostali. Také chovatel by měl zvýšit ostražitost, neboť nastává kritické období, dvou, maximálně čtyř dnů. Fena se důvěrnostem nebrání, naopak nadbíhá těm nejošklivějším nápadníkům. Ať dojde ke krytí nebo ne, výtok se změní opět na krvavě zbarvený a říje několik dnů doznívá. Fena je stále pro psy zajímavá, ale už s nimi nechce nic mít. Popsaný proces svědčí o rozličnosti různých jedinců. U jedné feny začíná plodné období říje už šestý den po jejím začátku, u druhé až dvanáctý den.

 

 

Nejvhodnější dobu na krytí poznáme většinou takto:
 
- u většiny fen je čas "plodnosti" 9 až 13. den od začátku krvavého výtoku
 
 
Veterinární lékař feně provede poševní cytologii, kdy se provádí výtěr poševní sliznice, je to šetrné a možno provádět opakovaně.
 
Nebo feně odebere krev a pomocí určení hladiny progesteronu v krvi určí nejvhodnější dobu ke krytí, za optimální se pokládá rozmezí
od 6ng/ml do 25ng/ml (20,8 nmol/l - 86,7 nmol/l),
 
nad 25ng/ml (86,7 nmol/l) fena většinou již nezabřezne.
 
Doporučuje se krýt první den při hodnotách
8ng/ml až 9ng/ml (27,74 nmol/l až 31,21 nmol/l)
 
a po dvou dnech překrýt, tedy opakovat krytí,
a to při hladině 12-14 ng/ml (41 nmol/l - 48,54 nmol/l).
 
 
Pro převod jednotek se použijí tyto hodnoty:
Při převodu nmol/l na ng/ml: x 0,2884
Při převodu ng/ml na nmol/l: x 3,4674
 

 

 

Vyšetření na progesteron:

Progesteron Fáze pohlavního cyklu Doporučený termín krytí
pod 2 ng/ml proestrus nutné opakované vyšetření za 3-5 dní
2–3 ng/ml den LH peaku opakované vyšetření nebo krytí za 3-4 dny
3,1–4,5 ng/ml období po LH peaku krýt za 2-3 dny
4,6–8 ng/ml období po ovulaci krýt za 1-2 dny
8,1–16 ng/ml ukončení fertilního období krýt ihned

----------------------------------------------------------------------

Jen pro zajímavost, naše první fena šarplaninka Cindy měla hodnoty progesteronu u prvních štěňat 20  a u druhých 24, čili období pro nakrytí bylo dle tabulek již ukončeno, na veterině nám doporučili, ať nikam za ženichem nejezdíme, že je to zbytečné, ale stejně jsme to jeli zkusit. Pes na 100% pozná, jestli už čas pro nakrytí skončil nebo ne, a nějaké tabulky ho nezajímají, Cindy chtěl - a bylo z toho plno krásných štěňátek, poprvé 3 a podruhé 4.

Dokonce nám jeden chovatel říkal, že mu šarplaninka zabřezla i při hodnotě 60.

Obecně prý šarplaninci mají období pro nakrytí delší.

A jestli se divíte, jak to, že jsme na hárání nepřišli včas, tak uvidíte sami, že je to někdy obtížné. Když fena žije celoročně venku a nejste s ní celý den, tak to nezaznamenáte. A jelikož jsou šarplaninci velmi čistotní, fena se stále myje, tak i když jí zvednete ocas, nemusíte zaznamenat žádnou stopu, žádnou kapičku krve nebo tak něco. A nemusí být moc nateklá. Naštěstí nám to vyšlo a plánovaný ženich nečekal zbytečně. Ale stalo se jiným chovatelům, že hárání u feny proběhlo bez povšimnutí a ženich ani páníčkové se nedočkali.

vrátit se zpět do rubriky info, rady, zajímavosti

 

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky CINDY 2009