Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dominantní pes 

Jak předcházet problémům dominance u psa 

Důsledné dodržování zásad psovi srozumitelně naznačí, že v naší smečce mají všichni členové rodiny vyšší postavení než on. Pravidla se nám můžou zdát drsná, ale z pohledu psa vůbec krutá nejsou, protože pro něj jsou přirozená a lehce pochopitelná.

V prvé řadě si musíme uvědomit, že my a naše rodina tvoříme s naším psem jeho „psí smečku“. Nemůžeme očekávat, že se pes bude chovat lidsky, naopak my bychom se měli naučit ve vztahu k němu „chovat se psovsky“.

Problémy zákonitě nastanou teprve tehdy, když na psa přenášíme naše lidské chování a zapomínáme, že psi mezi sebou mluví jinou řečí. Je to řeč mimiky, gest a intonací hlasu. Těmto psím signálům se nejdříve musíme naučit správně rozumět, aby mezi námi a naším psem nedocházelo ke sporům.

Nezapomínejte: něco takového jako je rovnoprávnost ve smečce vůbec neexistuje.

Pokud budete respektovat následující pravidla, ušetříte Vašemu psovi hodně strastí a nesmyslných trestů!

- psa nikdy nekrmte potravou, kterou jíte Vy sami nebo kterou budete jíst. Psa krmte až poté, co se najíte Vy sami.

(– ve smečce žerou první výše postavení jedinci a nikdy dobrovolně nic nerozdávají )

– nikdy nenechávejte psa v ložnici nebo na výše položených místech v bytě. Příležitostně se sami postavte nebo posaďte do psího „pelechu“. Nikdy nenechávejte psa na klíně nebo na pohovce.

(– ve smečce mají právo zdržovat se všude jen výše postavení jedinci. Proto jsou vaše oblíbená místa pro hodnostně nižší členy smečky nedotknutelná )

– denně psa kartáčujte a podívejte se mu do tlamy a do uší, i když to není ze zdravotních důvodů nutné. Nedovolte Vašemu psovi, aby si vyžádal Vaši pozornost. Mazlení a hra mají nastat až tehdy, až s tím začnete Vy sami.

(– ve smečce se jen výše postavení jedinci mohou kdykoliv vnutit ostatním )

– nenechte se od svého psa kousat ani ve hře. Důrazně mu řekněte „ne“ nebo „fuj“ a hru ihned přerušte. Často si se psem hrajte s jeho hračkou, ale na závěr hry si ji nechte.

(– ve smečce výše postavený jedinec dominuje také ve hře a svou „kořist“ nevydá bez boje )

– dbejte na to, aby Vám pes dal ve dveřích přednost. Nikdy psovi neustupujte a nikdy jej neobcházejte když Vám stojí v cestě. Vždy jej nechte projít bokem.

(– ve smečce musí níže postavený jedinec udělat místo hodnostně vyššímu )

– při procházce často změňte směr chůze bez předchozího upozornění. (– dominantní zvířata vždy vedou a určují směr )

– nenechávejte psa nikdy s dětmi bez dozoru.

(– tak jako psi, i děti jsou nevypočitatelné, proto neriskujte !)

 

zpět na Úvod 

 

 

Náhledy fotografií ze složky MURKO = otec štěňat vrhu C, otec Medy